PREMIER LEAGUE

Premier League: Γκέλα και για τη Λίβερπουλ, αλλά στο +5 από τη Μάντσεστερ Σίτι

Liverpool forward Mohamed Salah grimaces as Leicester players celebrates after their teammate defender Harry Maguire scored, during the English Premier League soccer match between Liverpool and Leicester City, at Anfield Stadium, Liverpool, England, Wednesday, Jan.29, 2019. (AP Photo/Jon Super) AP

Η Λίβερπουλ αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) με τη Λέστερ στο "Άνφιλντ", αλλά αύξησε στους πέντε τη διαφορά της από τη δεύτερη, Μάντσεστερ Σίτι. Ανατροπή και νίκη (2-1) μετά το 80' για την Τότεναμ, συντριβή (4-0) για την Τσέλσι στο Μπόρνμουθ. (VIDEOS)

Δεν κατάφερε να ξαναπάει τη διαφορά στους επτά βαθμούς, μετά την ήττα της Μάντσεστερ Σίτι στο Νιούκαστλ. Την πήγε όμως στους πέντε. Η Λίβερπουλ δεν κατάφερε να νικήσει στο "Άνφιλντ" τη Λέστερ, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1.

Οι "ρεντς" άνοιξαν το σκορ με τον Σαντιό Μανέ μόλις τρία λεπτά μετά την έναρξη του ματς. Ο Σενεγαλέζος σούταρε ανάμεσα σε τέσσερις παίκτες της Λέστερ, νίκησε τον Σμάιχελ κι άνοιξε το σκορ.

Η Λέστερ ήταν καλύτερη κι έφθασε στην ισοφάριση. Το πέτυχε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, όταν μετά από σύγχυση στην άμυνα των γηπεδούχων ο Τσίλγουελ έκανε την κεφαλιά κι ο Μαγκουάιρ με ωραίο τελείωμα νίκησε τον Άλισον.

Οι "αλεπούδες" είχαν κλασικές ευκαιρίες για να πάρουν και τη νίκη, αλλά οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται ορθά για πέναλτι που δεν δόθηκε σε επαφή του Ρικάρδο Περέιρα με τον Ναμπί Κεϊτά.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Βαϊνάλντουμ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Κεϊτά (67' Λαλάνα), Μανέ, Ρομπέρτο Φιρμίνο (82' Στάριτζ), Σατσίρι (67' Φαμπίνιο), Σαλάχ.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Ρικάρδο Περέιρα, Έβανς, Μαγκουάιρ, Τσίλγουελ, Μεντί, Εντιντί, Ολμπράιτον, Μάντισον (75' Τσόντρι), Γκρέι (84' Οκαζάκι), Βάρντι (90' Ιχεανάτσο).

Η Γουότφορντ νίκησε στις 2 Σεπτεμβρίου την Τότεναμ στην έδρα της με ανατροπή χάρη σε γκολ από δύο στημένες φάσεις. Από στημένη φάση (κόρνερ) άνοιξε το σκορ κι εκτός έδρας. Στο 39' ο Κέιθκαρτ νίκησε τον Λορίς κι άνοιξε το σκορ.

Δεν έφθανε όμως για να δώσει μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του κόντρα στους "spurs". Κι αυτό γιατί ο Σον στο 80ό λεπτό ισοφάρισε για τους γηπεδούχους.

Μάλιστα, οι Λονδρέζοι έφθασαν στην νίκη και την ανατροπή. Το έκαναν στο 87ο λεπτό με την κεφαλιά του Φερνάντο Γιορέντε.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Οριέ (46' Λούκας Μόουρα), Αλντερβάιρελντ, Ντάβινσον Σάντσες, Βερτόνχεν (79' Λαμέλα), Ρόουζ, Σισοκό (69' Τρίπιερ), Γουίνκς, Σον, Έρικσεν, Γιορέντε.

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ: Φόστερ, Γιάνμαατ, Μαριάπα, Κέιθκαρτ, Χολέμπας, Κλέβερλι (66' Γουίλμοτ), Καπουέ, Χιουζ, Περέιρα, Ντεουλοφέου (61' Σάξες), Ντίνι.

Η Τσέλσι έφυγε με την ήττα από το "Vitality". Οι "μπλε" δυσκολεύτηκαν ήδη από το πρώτο ημίχρονο, καθώς δεν μπορούσαν να διασπάσουν την άμυνα των γηπεδούχων. Σαν να μην έφθανε αυτό, η Μπόρνμουθ άνοιξε το σκορ μόλις δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον Κινγκ. Ο Μαουρίτσιο Σάρι προχώρησε σε διορθωτικές κινήσεις, αλλά πριν καλά συνέλθουν οι Λονδρέζοι δέχθηκαν και δεύτερο γκολ. Από τον Μπρουκς στο 63ο λεπτό. Αλλά, η κατηφόρα για την Τσέλσι δεν σταμάτησε εκεί. Στο 74ο λεπτό, ο Κινγκ πέτυχε το δεύτερο γκολ του και τρίτο του ματς.

Το πάρτι της Μπόρνμουθ τελείωσε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ντάνιελς να πετυχαίνει το τέταρτο γκολ της ομάδας του και με την Τσέλσι στο "καναβάτσο" πλέον να ισοβαθμεί με την Άρσεναλ. Αυτή είναι η πρώτη φορά που η Τσέλσι τρέχει σερί τριών ματς χωρίς να σκοράρει από το 2002 και είναι η πρώτη της ήττα με διαφορά τέσσερα γκολ από το Σεπτέμβριο του 1996.

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Μπόρουτς, Κλάιν, Κουκ, Ακέ, Σμιθ, Γκόσλινγκ, Σέρμαν, Φρέιζερ (90+2' Φρέιζερ), Στάνισλας (90+5' Μέφαν), Μπρουκς (68' Άιμπ), Κινγκ.

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ρίντιγκερ, Νταβίντ Λουίζ, Έμερσον Παλμιέρι, Καντέ, Ζορζίνιο, Κόβατσιτς (77' Λόφτους-Τσικ), Αζάρ, Ιγκουαΐν (65' Ζιρού), Πέδρο (61' Ουίλιαν).

Η Κρίσταλ Πάλας άνοιξε το σκορ στο 41ο λεπτό με τον Βιλφρίντ Ζαά, αλλά δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από το Σαουθάμπτον. Η τοπική ομάδα έσωσε το βαθμό, καθώς ο Γουόρντ-Πράουζ ισοφάρισε στο 78ο λεπτό και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: ΜακΚάρθι, Βαλερί (62' Άρμστρονγκ), Μπεντνάρεκ, Στίβενς, Φέστεργκααρντ (75' Ελιουνούσι), Τάργκετ, Χόιμπιεργκ (84' Σλέιτερι), Γουόρντ-Πράουζ, Οριόλ Ρομέου, Ινγκς, Ρέντμοντ.

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Γκουαΐτα, Ουάν-Μπισακά, Τόμκινς (90+1' Νταν), Σακό, Φαν Άανχολτ, Κουγιατέ (71' Σλουπ), Μιλιβόγιεβιτς, ΜακΆρτουρ, Τάουνσεντ, Αγιού, Ζαά.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 24ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Τρίτη 29 Ιανουαρίου

Άρσεναλ - Κάρντιφ 2-1 (66' πεν. Ομπαμεγιάνγκ, 83' Λακαζέτ / 93'Μέντεζ-Λενγκ)

Φούλαμ - Μπράιτον 4-2 (47'Τσέιμπερς, 58' 74' Μίτροβιτς, 79' Βιέτο / 3' 17'Μάρεϊ)

Χάντερσφιλντ - Έβερτον 0-1 (3' Ρισάρλιζον)

Γουλβς - Γουέστ Χαμ 3-0 (66' Σαΐς, 80' 86' Χιμένες)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπέρνλι 2-2 (87' πεν. Πογκμπά, 92' Λίντελοφ / 51' Μπαρνς, 81' Γουντ)

Νιούκαστλ - Μάντσεστερ Σίτι 2-1 (66' Ροντόν, 80' πεν. Ρίτσι / 1' Αγκουέρο)